nazev_cz
Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)

Metodická příručka pro výuku jazyků

Projekty IB- KE AT-CZ, IB-KE SK- AT a EDUCORB společně vydaly metodickou příručku s názvem "Mnohojazyčnost v mateřských školách - metodická příručka pro výuku jazyků"

Příručka byla dne 14. října 2011 poprvé představena v mateřské škole v Wiener-Neustadt v rámci návštěvy zemské radní  Mgr. Barbary Schwarz. Státní tajemník pro integraci Sebastian Kurz obdržel od zemské radní první exemplář a byl ohromen z celkového konceptu jazykové ofenzívy v dolnorakouských mateřských školách.

Příručka je zaměřena na všechny sousední jazyky Dolního Rakouska:  češtinu, slovenštinu a maďarštinu a němčinu jako cizí jazyk, angličtinu a některé další jazyky. To dává pedagogům didakticko-metodický základ a to  poprvé v obou případech jazykového vzdělávání: jako to  podporovat cizí jazyk, ale také podporovat první jazyk u dětí s mateřským jazykem jiným než je němčina.

Dolnorakouské MŠ obdrží příručku v podobě šanonu, který umožňí rozšíření praktických příkladů o další nápady.

Zde je k dospozici online verze příručky!

 • Metodická příručka pro výuku jazyků
 • Metodická příručka pro výuku jazyků

 

Speciální pedagogika v Brně

Na téma „ Děti, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami v kontextu problematiky specifických poruch učení“ byl uskutečněn vzdělávací seminář dne 1. října 2010 v Brně. Přednášejícím byla Doc. PaedDr. Miroslava Bartoňová, Ph.D. z PF MU Brno, katedry speciální pedagogiky. Semináře se zúčastnilo 30 pedagogů všech projektových partnerů.

 • Speciální pedagogika v Brně
 • Speciální pedagogika v Brně

Závěrečná konference projektu IB-KE

Dne 13. června 2012 se uskutečnila v Brně v sále Veřejného ochránce práv na Údolní ulici závěrečná konference projektu. Konference se zúčastnili zástupci všech projektových partnerů a přizvaní hosté, celkem přes 140 osob. Na konferenci hlavní projektový partner zhodnotil průběh tříleté realizace projektu a jeho aktivity a výstupy. Slovní projev byl doplněn v rámci projektu zpracovaným krátkým filmem a moderovanou diskusí zástupců pedagogů, lektorů a inspektorky MŠ. Účastníci byli také seznámeni s výsledky studie NÖ Landesakademie zaměřené na výuku jazyka v MŠ a zazněly zde i informace týkající se nového projektu IB-KSP, který bude zahájen od září 2012.
V úvodu konference nechyběly ani děti, které pod vedením lektorky předvedly, co se v rámci seznamování se s němčinou hravou formou naučily.
O závěrečné konferenci byla veřejnost informována v tisku - 29. 6. 2012 v Brněnském deníku a v TV – 25. 6. 2012 v regionální televizi Brno v pořadu „Vlna z Brna“ a „Žurnál“.

 • Závěrečná konference projektu IB-KE
 • Závěrečná konference projektu IB-KE
 • Závěrečná konference projektu IB-KE
 • Závěrečná konference projektu IB-KE
 • Závěrečná konference projektu IB-KE

 

Praxe studentky Jihočeské univerzity v rakouské MŠ Gmünd

V období od 22.11.2010 – 26.11.2010 proběhla praxe Michaly Tuhé, studentky Jihočeské univerzity České Budějovice v rakouské školce v Gmündu.

Citace Michaly Tuhé: Z návštěvy školky jsem byla opravdu nadšená. Vidím samé klady, a skláním obdiv před učitelkami, jelikož práce s tolika „živými“ dětmi s jinou národností je velmi obtížná. Hodně se to tam projevovalo například tím, že učitelkám některé děti vůbec nerozumí a nechtějí je poslouchat. Učitelky se k nim vždy snaží přistupovat citlivě a tak se jim daří nepříjemné situace korigovat.

Mě přijali ve školce velmi mile. Vše mi vysvětlili hned první den, a když jsem s něčím potřebovala pomoci, vždy mi ochotně vyšli vstříc.

Týden s nimi strávený mi hodně dal, i když jsem sama také učitelka v MŠ, obohatil mě o plno zajímavých nápadů, poznatků, které jistě budu chtít využít ve své mateřské škole. Těžko se mi s nima loučilo a doufam, že budu mit ještě někdy možnost, je opět někdy navštívit.

 • Praxe studentky Jihočeské univerzity v rakouské MŠ Gmünd
 • Praxe studentky Jihočeské univerzity v rakouské MŠ Gmünd

Setkávání projektových partnerů

I ve školním roce 2011/2012 probíhalo přibližně 1x za dva měsíce setkávání projektových partnerů.Tato setkání měla pracovní charakter, byly plánovány společné aktivity, projednávány věcné záležitosti týkající se projektu a probíhala vzájemná výměna zkušeností z realizace jednotlivých projektových aktivit u projektových partnerů. Místa setkání se střídala, organizací byl vždy pověřen jeden z projektových partnerů.

 • Setkávání projektových partnerů
 • Setkávání projektových partnerů
 • Setkávání projektových partnerů
 • Setkávání projektových partnerů
 • Setkávání projektových partnerů

 

Strana 1 z 9

«ZačátekPředchozí123456789DalšíKonec»

loga